علت ریزش مو چیست؟

هر کسی که متوجه ریزش موهایش می شود و مقدار زیادی مو روی شانه یا برس مو می بیند، ترجیح می دهد که بلافاصله به متخصص پوست مراجعه کند. مو مهم ترین قسمت ظاهر هر فرد است؛ بنابراین بسیاری از مردم ممکن است مدتی را به مراقبت از مدل مو اختصاص دهند. علت ریزش مو موارد مختلفی را شامل می شود که در این مقاله به برخی از این دلایل می پردازیم.

در ابتدا می خواهیم یک فیلم در رابطه با مزوتراپی که یک روش برای درمان ریزش مو است از دکتر یلدا عطارزاده باهم ببینیم.

علت ریزش مو

ریزش مو دارای علل مختلفی است که در ادامه به چند مورد مهم آن می پردازیم.

دلایل بهداشتی و پزشکی علت ریزش مو

 دلایل بهداشتی و پزشکی زیادی وجود دارد که منجر به ریزش مو می شود، از جمله:

عامل ژنتیکی

 عامل ژنتیکی ممکن است منجر به ریزش تدریجی موها با افزایش سن و در الگوهای قابل پیش بینی خاصی شود. در واقع عامل ژنتیکی یکی از شایع ترین علت ریزش مو یا آنچه که به عنوان طاسی شناخته می شود، است.

 تغییرات هورمونی

 دیگر علت ریزش مو تغییرات هورمونی است. تغییرات هورمونی ممکن است منجر به ریزش می شود و به طور دائم یا موقت، مو به دلایل متعددی مانند بارداری، زایمان و دوران یائسگی و برخی مشکلات در غده تیروئید دچار ریزش می شود.

 داروها و مکمل ها

علت ریزش مو می تواند عوارض جانبی برخی داروها مانند داروهای مورد استفاده در درمان سرطان، آرتریت، افسردگی، مشکلات قلبی، نقرس و فشار خون بالا باشد.

 استرس بیش از حد

استرس باعث ایجاد تنش در نتیجه بدن می شود که در معرض شوک فیزیکی یا احساسی ریزش مو اتفاق می افتد و آن را نازک می کند. اما این علت ریزش مو، موقت و قابل درمان است.

ریزش مو در خانم ها

کم خونی فقر آهن

 افرادی که از کم خونی ناشی از فقر آهن رنج می برند، معمولا موهای نازک و شکننده ای دارند. برجسته ترین علائم کم خونی و فقر آهن ریزش مو است که در نتیجه کمبود آهن در بدن ایجاد می شود و در موارد کم خونی، خون فاقد گلبول های قرمز خون است که اکسیژن را به سلول های بدن از جمله فولیکول های مو منتقل می کند. هنگامی که مقدار زیادی اکسیژن از بین می رود، موها در معرض ریزش قرار می گیرند. از دست دادن مواد مغذی ضروری باعث جلوگیری از رشد آن ها می شود. علائم کمبود آهن در بدن، خستگی شدید، درد در پاها، سردی دستها و ضعف است. هنگام تأیید کمبود آهن در بدن، لازم است غذاهای مفید سرشار از آهن بخورید و همچنین مکمل آهن پس از مشورت با پزشک مصرف کنید.

کم کاری تیروئید

 دیگر علت ریزش مو کم کاری تیروئید است. غده تیروئید مسئول ترشح هورمون های تیروئید لازم برای رشد و نمو بدن و مو است. وقتی غده تیروئید کم کار تولید نمی کند، بر رشد مو، بافت پوست سر، ابرو و موهای بدن نیز تأثیر می گذارد. هنگامی که هورمون تیروئید به درستی تشخیص داده شود و درمان شود، سطح هورمون به حالت طبیعی باز می گردد؛ بنابراین از ریزش مو جلوگیری می کند و موهای قوی به دست می آید.

عفونت پوست سر

 وقتی پوست سر ناسالم است، باعث التهاب فولیکول های مو و منجر به مشکل رشد مو می شود. بنابراین عفونت پوست سر باعث ریزش مو می گردد. شایع ترین نوع عفونت پوست سر عفونت قارچی است. در این عفونت قارچ ها می توانند روی بافت مرده مو زندگی کنند و به سرعت پخش می شوند. بنابراین قسمت هایی از پوست سر یا کل پوست سر را تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری می تواند کودکان را در سن بلوغ آلوده کند. این مشکل در هر سنی ایجاد شود با تشخیص و درمان مناسب حل می شود.

نقص در ایمنی بدن

 در برخی موارد، نقصی در سیستم ایمنی بدن ایجاد می شود که باعث می شود به اشتباه به فولیکول های مو سالم حمله کرده و باعث ریزش مو در مناطق آسیب دیده شود.

بارداری و زایمان

 تراکم و ضخامت مو در زنان در دوران بارداری افزایش می یابد. در نتیجه درصد بالای هورمون هایی که موها را در بدن خود حفظ می کنند، پس از زایمان این هورمون ها به نسبت طبیعی خود باز می گردند و موها به سرعت می ریزند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

 این بیماری که زنان را تحت تأثیر قرار می دهد (PCOS) نامیده می شود. این بیماری بر سطح هورمون های بدن تأثیر می گذارد و باعث ریزش مو در پوست سر می شود.

قرص ضد بارداری

دیگر علت ریزش مو، مصرف قرص ضد بارداری است. یکی از عوارض مصرف قرص های ضد بارداری ریزش مو است. هورمون های مختلف کنده تخمک گذاری، زنان را مستعد ریزش مو می کنند.

سطح کلسترول بالا در خون

 بر اساس برخی مطالعات و تحقیقات ، کلسترول بالا در ریزش مو تاثیر به سزایی دارد.

نحوه درمان ریزش مو

راه های زیادی برای درمان مشکل ریزش مو پس از کشف علل آن وجود دارد، از جمله: راه های مرتبط با نظام زندگی. این روشها به معنای اقداماتی است که باید از آن ها اجتناب شود و اقدامات دیگری که باید دائما در زندگی عمومی برای حفظ و سلامت مو انجام شوند؛ از جمله:

شانه را به طور مرتب تمیز کنید

برای حفظ بهداشت، شانه ها باید حداقل یک بار در هفته تمیز شوند تا ریزش مو تا حد امکان کاهش یابد. شانه های کثیف ممکن است باعث انتقال میکروب ها، گرد و غبار و سایر عواملی شوند که فولیکول های مو را ضعیف کرده و می ریزند.

جلوگیری از آلودگی

 آلودگی روی موها مانند گرد و غبار، رطوبت، دود و سایر اشکال آن تأثیر بدی دارد. در مورد زندگی در یک شهر شلوغ، اجتناب از آن دشوار است؛ اما مواردی وجود دارد که می تواند از آلودگی موها به عوامل مضر جلوگیری کند، مانند بستن موها و پوشاندن آن ها با روسری که از آن ها محافظت می کند.

ریزش مو در اقایان

تا حد امکان کمتر موهای خود را رنگ کنید

زنانی که مرتب موهای خود را رنگ می کنند بیشتر از سایرین در معرض ریزش مو هستند.

از هر چیزی که باعث ایجاد استرس و فشار روانی می شود دوری کنید

هرچه تنش و فشار روانی در محل کار و زندگی عمومی بیشتر باشد، ریزش مو بیشتر می شود. شما می توانید با گام های ساده، مانند استراحت در حین کار، مدیتیشن، پیاده روی، از استرس و فشار روحی خلاص شوید.

 از چیزهایی که برای مو مضر است، اجتناب کنید

موارد زیادی وجود دارد که برای موها مضر است. اگرچه بسیاری از آنها موهای زائد را تحت تأثیر قرار می دهند؛ اما برای جلوگیری از ریزش موها باید از آنها اجتناب کرد، مانند محکم بستن موها و استفاده از ابزارهای حالت دهنده حرارتی زیاد.

رژیم غذایی سالم

 موها، مانند هر اندام دیگر در بدن، برای نگهداری به غذا احتیاج دارند؛ بنابراین توصیه می شود ظاهر موهای سالم را حفظ کرده و آن ها را از ریزش و آسیب محافظت کنید. میوه و سبزیجات بیشتری بخورید و از خوردن غذاهای ناسالم خودداری کنید.

drattarzadeh

پاسخ

دوازده + 2 =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
تماس با ما