تزریق ژل لب

همه ما به دنبال ظاهری زیبا هستیم تا بتوانیم با اعتماد به نفس بیش تری در جامعه زندگی کنیم. بیش تر افراد لب های برجسته را می پسندند، اما از این زیبایی خدادادی محروم مانده‌ اند. خوشبختانه امروزه تزریق ژل لب نیز، همانند رنگ کردن و هایلایت کردن مو، امری رایج در بین مردم شده است. از این روش برای برجسته کردن و فرم دادن لب ها انجام می شود.

معروف ترین حجم دهنده ی لب هیالورونیک اسید است. این اسید پایه ی ژل های لب می باشد که در ایجاد ساختار و حجم مناسب در لب تاثیر گذار است. اسید هیالورونیک به طور طبیعی در خارج از سلول بافت هایی مانند چشم، مفاصل و پوست وجود دارد که در پوست نقش جذب آب را دارد. هنگام افزایش سن که حجم لب ها کم شده و برجستگی آن کاهش می یابد، تزریق ژل لب می تواند به زیبا کردن دوباره صورت کمک کند. این روش، درد و عارضه بسیار کمی دارد و می توان آن را سریع انجام داد.

ژل لب چیست؟

ژل لب یکی از بهترین راه حل های حجم دهی و فرم دهی به لب می باشد که بر اساس اسید هیالورونیک است که  تقویت کننده و پرکننده ی بافت نرم می باشند. در مورد ژل های لب باید دانست که نتایج حاصل از تزریق ژل لب و ماندگاری آن ها موقت است و بسته به برند استفاده شده ژل و ناحیه ی تزریق داشته، اما به طور معمول مدت اثر آن 6 تا 12 ماه می باشد. توجه کنید که این  ژل ها در بدن افراد با فرآیندی طبیعی جذب می شود.

ژل-لب-چیست

نحوه تزریق ژل لب

اولین نکته ای که در تزریق ژل لب وجود دارد، این است که تزریق باید به گونه ای باشد که نتیجه ای مطلوب و قابل قبول به فرد ارائه دهد. همچنین خطر کم تری برای فرد بیمار داشته باشد.

پزشک متخصص ابتدا باید شناخت کافی و دقیقی از بافت و ساختمان پوست و اجزای تشکیل دهنده صورت داشته باشد. همچنین باید کاملا آشنا به تکنیک های این روش باشد. این تکنیک ها عبارتند از:

 • مقدار ژل لازم برای تزریق
 • محل مناسبی که باید ژل تزریق شود.
 • قرار دادن مواد در لایه های مناسب پوست

بسته به نوع ماده استفاده شده و اینکه آیا ژل باید به صورت سطحی تزریق شود یا عمقی، مقدار ژل تزریقی تعیین می گردد.

ترکیبات هیالورونیک اسید، چون آب را در اطراف خود زیاد جذب می کنند و افزایش حجم مد نظر را ارائه می دهند، نیاز به تزریق حجم کم تری از ژل، برای کم کردن چین‌ها و فرورفتگی‌ ها را دارند.

برای تزریق ژل لب ، از بی حسی موضعی استفاده می گردد.

محل تزریق باید با مواد ضد عفونی کننده و یا الکل تمیز گردد.

پس از تمیز کردن محل تزریق، با استفاده از سرنگ مخصوص و سوزن های ظریف، زاویه ی دقیقی از ژل به یکی از لایه های پوستی یا زیرپوستی قسمت های مختلف صورت که شامل گونه ها، چین های دور دهان، لب ها و دور چشم ها و پیشانی می باشد، تزریق می کنند.

در ادامه نمونه هایی از فیلم های تزریق ژل لب گذاشته شده است:

عوامل موثر بر ماندگاری ژل لب

همانطور که گفته شده میزان ماندگاری ژل لب به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله ی آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نوع ژل استفاده شده : بسته به این که از چه مدل ژل لبی استفاده می شود میزان این ماندگاری متفاوت است. بعضی از ژل ها بین 6 تا 9 ماه ماندگاری دارند. ژل های نیمه دائمی 1 تا 2 سال ماندگاری داشته و ژل های دائمی تا روزی که تخلیه نشوند ماندگاری دارند.
 • برند ژل استفاده شده: شرکت های تولید کننده ژل های لب فرمول های مختلفی دارند که با توجه به آن می توان تعیین کرد که  مختص تزریق به کدام قسمت بدن است.
 • میزان حجمی که به لب داده می شود: هرچه حجم دهی ژل لب بیشتر باشد میزان ماندگاری نیزبالاتر می رود.
 • متابولیسم بدن: هرچه میزان متابولیسم بدن بیشترباشد ژل تزریق شده سریع تر جذب می شود.

 بهترین ژل برای تزریق به لب

ژل‌های موجود در دنیا را به دو دسته دائمی و موقت تقسیم می کنند.

ژل‌های موقت بهترین انتخاب هستند چرا که اگر فرد از نتیجه تزریق این ژل ها خوشش نیاید، می تواند با خارج کردن ژل، لب های خود را به حالت اولیه خود برگرداند.

ژل های دائم و یا نیمه دائم هم برای کسانی که دوست دارند مدت طولانی تری این ژل ها را در لب هایشان داشته باشند، وجود دارند. لازم است بدانید که خارج کردن این ژل ها و برگرداندن لب به حالت اولیه، کار بسیار دشواری است.

برای کسانی که برای بار اول می خواهند تزریق لب انجام دهند، معمولا پزشک متخصص ژل‌های موقت هیالورونیک اسیدی را توصیه می کند. ژل‌های موقت هیالورونیک خاصیت آبرسانی مرطوب کنندگی و مراقبت پوستی زیادی دارند.

نکات مهم قبل از تزریق ژل

پیش از تزریق ژل لب باید نکات زیر را رعایت کنید:

 • به دلیل این که خون رسانی در تزریق ژل لب زیاد است، باید تا دو هفته قبل از تزریق ژل از خوراکی ها و داروهایی که خون را رقیق می کنند پرهیز کرد.
 • از استفاده هرگونه لایه برداری باید خودداری شود.
 • از بند انداختن، اپیلاسیون و یا موم انداختن بر روی محل مورد نظر خودداری گردد.
 • از مصرف داروهایی مثل ویتامین E، امگا 3 و روغن ماهی، مولتی ویتامین و مسکن هایی مثل ناپروکسن، آسپرین و ژلوفن خودداری شود.

مراقبت های بعد از تزیق ژل لب

 • برای مراقبت های بعد از تزریق ژل لب، کارهای زیر باید انجام گردد:
 • قرار دادن کمپرس یخ هر یک ساعت یک بار به مدت 10 دقیقه روی پوست
 • استفاده از پاراسیتامول برای تسکین درد
 • خودداری از فعالیت های جسمانی و ورزشی سنگین
 • قرار دادن چند بالش زیر سر به منظور جلوگیری از تورم
 • خودداری از استفاده از لوازم آرایشی چرب به مدت 24 ساعت

آیا تزریق ژل درد دارد؟

بیشتر ژل های هالورونیک اسیدی حاوی داروی بی حس کننده موضعی لیدوکائین هستند. همچنین قبل از انجام تزریق به مراجعه کننده ها پماد زایلاپی و یا سایر بی حس کننده ها داده می شود که دردی احساس نشود. کرم های بی حس کننده بهترین روش بی حسی هستند اما روش دیگری مانند استفاده از داروهای بلوک کننده عصبی نیز وجود دارد. این روش توصیه نمی شود چرا که با استفاده از این دارو ها فرم لب ها به طور موقت تغییر کرده و تا چند ساعت معلوم نمی شود که لبتان به چه شکلی در آمده است. در صورتی که استفاده از کرم های بی حس کننده این مشکل را ندارد.

بعد از بی حس کردن لب ها و در هنگام تزریق ، سوزش جزئی و یا کمی فشار و نهایتا حس ضربانی گنگ را احساس خواهید کرد و در صورتی که بی حسی به درستی انجام شود درد حادی احساس نخواهد شد.

عوارض تزریق ژل لب

بعد از تزریق ژل لب، فرد دچار قرمزی، تورم، کبودی و خارش می شود. اما جای نگرانی ندارد و این عوارض به سرعت برطرف شده و طی 7 روز به حالت عادی برمی گردد.اما اگر تزریق به درستی انجام نگیرد، می‌تواند خطرات جدی از جمله خطرات انسداد عروقی را داشته باشد.

نتیجه گیری

تزریق ژل لب، یک روش درمانی برای زیباتر کردن و برجسته کردن لب هاست بنابراین همیشه احتمال این وجود دارد که که اشتباهی رخ ندهد و فرم لب ها را به جای زیباتر کردن، بدتر و زشت تر نکند. به همین دلیل، در درمان این نوع زیبایی، بسیارمهم است که به مراکز درمانی معتبر و یا یک پزشک مجرب و حرفه ای واجد شرایط مراجعه نمایید و هرگز برای انجام آن به سالن های زیبایی مراجعه ننمایید.

دکتر یلدا عطار زاده ، یکی از بهترین پزشکان متخصص در زمینه های بیماری‌های پوست، مو، زیبایی و لیزر در اصفهان هستند که برای تزریق ژل لب نیز می توانید به ایشان مراجعه نمایید.

برای اطلاعات بیش تر می توانید اینجا کلیک کنید.​

drattarzadeh

پاسخ

20 − 13 =

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
تماس با ما